Gryf, plakat, Witold Vargas - (gryf_p) - Smocze plakaty - BOSZart
×

Zapisz się do newslettera
Podając swój adres e-mail zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zgodnie z naszą polityką prywatności.

Gryf, plakat, Witold Vargas Maksymalizuj

Gryf, plakat, Witold Vargas

smocze-plakaty

Plakat wydrukowany na perłowym papierze fotograficznym Vesline Photo Premium Pearl 255g. 

50,00 zł

Gryf, podobnie jak smok, jest tajemniczą istotą wywodzącą się z wyobrażeń babilońskich i asyryjskich. Skrzydlate monstrum o ostrym dziobie i szponach oraz korpusie lwa nie ma naturalnie gadziej natury, ale jako hybryda złożona z elementów różnych zwierząt pozostaje bliskim krewnym smoków. W przeciwieństwie do jego gadzich odpowiedników teologia wyznaczyła gryfowi zacne miejsce: jako połączenie drapieżnego ptaka i silnego ssaka pozostawał w średniowieczu symbolem dwoistej natury Chrystusa. Dante Alighieri każe na kartach Boskiej komedii ciągnąć gryfowi triumfalny rydwan Kościoła. Szersza publiczność (zwłaszcza gmin) nie zawsze jednak zagłębiała się w teologiczne subtelności, a znany
z heraldycznych wyobrażeń gryf często pozostawał w jej oczach po prostu groźną bestią. Na mapie z 1650 r. ujrzeć można gryfy szybujące ponad słabo jeszcze poznanymi Karkonoszami, co podkreślać miało ich tajemniczość i grozę. Za pośrednictwem kultury niemieckiej gryf stał się popularnym rodzajem potwora na Śląsku i Pomorzu, gdzie za heraldycznego patrona obrała go sobie rodzima dynastia Gryfitów.
W legendach i baśniach kaszubskich gryfy pozostają istotami mocno ambiwalentnymi, a ich charakter zależy w dużej mierze od konkretnego osobnika, zwyczajowo zresztą bezimiennego. W opowieści o Reszku (zob. rozdział Smok wielogłowy) gryf pozostaje wiernym przyjacielem pomorskiego herosa. Inny kaszubski bohater, Musolf, ratuje w niebezpieczeństwie gryfięta, uzyskując w nagrodę pomoc potężnego gryfa. Z kolei Czarny Gryf przedstawiony jest jako zły władca swej krainy i porywacz królewny. Pomorskie gryfy są więc istotami rozumnymi, posiadającymi zdolność mowy i indywidualne cechy charakteru.
Natomiast na Dolnym Śląsku gryf pozostaje bezrozumnym, złym potworem terroryzującym okolicę i tym samym całkowitym odpowiednikiem smoka. Z tej przyczyny przytaczamy właśnie dwa podania śląskie: z Gryfowa Śląskiego i Świdnicy.

  • Autor Witold Vargas
Napisz swoją recenzję
Gryf, plakat, Witold Vargas

Gryf, plakat, Witold Vargas

Plakat wydrukowany na perłowym papierze fotograficznym Vesline Photo Premium Pearl 255g. 

Napisz swoją recenzję